Blog > Komentarze do wpisu

pasz i suplementy dla koni

Żywienie jest  jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie, samopoczucie i wydolność konia. W naszym asortymencie znajdą Państwo ogromny wybór pasz i suplementów dla koni, sprzęt jeździecki, a także artykuły dla konia.


Gotowe mieszanki paszowe mogą mieć postać tzw. musli lub granulatu. Musli zwykle są droższe, ale nie zawsze lepsze, mimo, że mają bardziej atrakcyjny wygląd niż granulat. Najczęściej podstawą pasz są ziarna zbóż (zwykle jęczmienia, kukurydzy, pszenicy) poddane obróbce mechanicznej i termicznej.

Na polskim rynku dostępna jest wiele firm oferujących pasze dla koni. W obrębie każdej marki można wyróżnić pasze: podstawowe dla wszystkich koni, energetyczne dla koni w treningu, hodowlane dla klaczy wysokoźrebnych i w laktacji, pasze dla źrebiąt, młodzieży, ogierów rozpłodowych, również dla rekonwalescentów, koni z problemami metabolicznymi, z chorobami układu oddechowego.

Obróbka mechaniczna i termiczna pasz ma na celu poprawienie strawności skrobi zamkniętej w ziarnach zbóż. Oprócz zbóż stosuje się dodatek otrąb, wysłodków buraczanych lub owocowych, śruty sojowej, sieczki z lucerny, witaminizowanego granulatu, czasem suszonej marchwi i jabłek, chleba świętojańskiego, drożdży, olei roślinnych. W Polsce większość gospodarstw z uwagi na stosunkowo wysoką cenę gotowych pasz, jako podstawę paszy treściwej stosuje owies, natomiast pasza „markowa” jest tylko dodatkiem.


Co polecamy:

 • Marlibo Horsgran zimowy
 • HIPPOVIT EXTRA źrebięta i konie witaminy
 • WOLA-PASZE GRANMASTER M
 • WOLA-PASZE GRANMASTER S

Jak wybrać paszę dla konia

Paszę dla konia powinniśmy wybierać biorąc pod uwagę jego typ użytkowy, temperament, kondycję, stan fizjologiczny. Precyzyjne żywienie jest bardzo ważne i zalecane , jednak w Polsce jeszcze rzadko praktykowane. Prawidłowe ustalenie dawki pokarmowej powinno się oprać o analizę chemiczną siana, owsa, oraz o wyniki badań krwi konia. Dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie ustalić precyzyjnie dietę dla wierzchowca. Natomiast porównanie kilku popularnych pasz pozwoli na trafny wybór paszy jako dodatku żywieniowego oraz urozmaicenie owsianej diety.

Eggersmann zaleca dzienną dawkę Classic Musli dla konia o masie 500-550 kg, w lekkim treningu, na poziomie 1,25 kg, wskazania dotyczące pozostałych pasz wynoszą 2,5 kg na dzień. Cena kilograma paszy najwyższa jest w przypadku Pavo Nature’s Best, a najniższą cenę ma Eggersmann Classic Musli. Podsumowując można uznać że pasza Nature’s Best jest wskazana dla koni nadpobudliwych z uwagi na wysoką zawartość magnezu, wysoką zawartość włókna oraz niską zawartość węglowodanów niestrukturalnych. Hartog Balance doskonale się nadaje dla koni niepracujących wymagających lekkostrawnej diety. La Rosslet będzie najwłaściwszy dla koni rekreacyjnych i w lekkim treningu. Natomiast Classic Musli jest wskazany dla koni żywionych słabej jakości sianem oraz do żywienia koni w okresie zimowym, z uwagi na wysoką zawartość witamin.

Najwięcej witaminy A ma pasza Eggersmann Classic Musli (25.000 IE). Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, odpowiada ona za prawidłowy rozwój kośćca, dlatego jest szczególnie ważna dla źrebiąt i młodych koni. Wyższą zawartość wapnia spośród omawianych pasz mają Natures Best i La Rosslet. Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, zapobiega wadom komórek przez wolne rodniki. Największą zawartość witaminy E w swoim składzie ma Classic Musli . Biotyna (witamina H) odpowiada za procesy przemiany białek i syntezę kwasów tłuszczowych. U koni jest odpowiedzialna za jakość rogu kopytowego i wygląd sierści. W paszach stosowany jest dodatek biotyny, od 150 mcg/kg w Hartog Balance do 600 mcg/kg w Classic Musli Eggersmanna. Makroelementy takie jak wapń i fosfor stanowią podstawowy element budulcowy kości. Niedobór wapnia może być potęgowany nadmiarem fosforu, dlatego najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego stosunku Ca : P w dawce pokarmowej. U koni dorosłych stosunek Ca : P powinien wynosić 1,5:1 lub 1,6:1. Najbardziej perfekcyjny do zalecanego stosunek wapnia do fosforu ma pasza Hartog Balance (2:1). Pozostałe porównywane pasze mają za wysoką zawartość wapnia, a za niską fosforu. Magnez wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, jego dodatek jest szczególnie wskazany dla koni nadpobudliwych. Najwięcej tego pierwiastka zawiera Natures Best (0,5 mg), w pozostałych paszach jego zawartość waha się około 0,2 mg.

Porównywane pasze charakteryzują się różną zawartości witamin i makroelementów. Witamina A w produktach pochodzenia roślinnego występuje jako prowitamina (karoten) która dopiero w organizmie jest przekształcana w witaminę A. Związek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry i nabłonka, co sprawia że niedobory witaminy A powodują problemy z kopytami, zmniejszenie odporności na infekcje, u ogierów zaburzenia spermatogenezy (powstawania nasienia), u klaczy zaburzenia owulacji. Konie żywione zielonkami czy utrzymywane na pastwiskach mają zapewnioną odpowiednią podaż karotenu, natomiast w okresie zimowym, szczególnie gdy mamy siano złej jakości, konieczna jest suplementacja.


To, co najlepsze dla Twojego konia

Wszystkie składniki, które stosujemy , zostały wybrane dlatego, że uważamy je za najlepsze dla koni - wiele z nich pochodzi z lokalnych upraw, a wszystkie są starannie dobrane pod kątem jakości.

Sami jesteśmy właścicielami koni, posiadamy stajnię, prowadzimy szkołę jazdy konnej. Na własnych koniach testujemy każdy nowy produkt, jaki sprowadzamy, zanim trafi on do sklepu. Dlatego to, co robimy, robimy z pasją i przekonaniem, że oferujemy Państwu sprawdzone i wysokowartościowe produkty.

środa, 27 czerwca 2012, oliga2

Polecane wpisy

 • dom budowa cementowanie

  Cement BIAŁY dzięki swoim wyjątkowym właściwościom jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji elementów prefabrykowanych, gotowych mieszanek chemi

 • Drzwi niedrogie zewnętrzne

  Okna w budynkach pasywnych powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła niższy niż 0,8 W/(m²K) oraz przepuszczalność energii słonecznej powyżej

 • Ogłoszenia bezpłatne

  Typy ogłoszeń:     - prasa (ogłoszenia drobne, nekrologi)     - radio (reklamy, ogłoszenia płatne, obwieszczenia)   &